in

Daleko u Africi, nazvao je slapove po Zrinskima, pregovarao s domorocima i s velikim Stanleyem istraživao Kongo

Poznati hrvatski istraživač Dragutin Lerman umro je u 54. godini, 12. lipnja 1918., iscrpljen od malarije i posljedica tropskih groznica koje je zaradio u svojim pustolovinama po Africi.

Rođen u Požegi 24. kolovoza 1863. godine. Imao je 15 godina kada je otišao pješice u Hamburg i zatim do Londona, vrativši se na kraju u Hrvatsku. Jednog dana u francuskim novinama vidio je oglas u kojem su se tražili ljudi za ekspediciju u Afriku pa se prijavio.

Godine 1882., ne navršivši ni 20 godina, krenuo je na ekspediciju pod vodstvom slavnog istraživača Henryja Mortona Stanleya. Stanley je o njemu kasnije govorio: “Hrvat je energičan, oprezan, živahnog duha…

Lerman je svladao nekoliko domorodačkih dijalekata, pa mu je povjerena komunikacija s afričkim plemenskim poglavicama.

Henry Morton Stanley

Kao generalni tajnik belgijske vlade za istočni Kongo (današnji DR Kongo) uspostavio je belgijsku kolonijalnu upravu. Jedan od slapova na rijeci Kwilu nazvao je Zrinski Chutes – Slapovi Zrinskih.

Lerman je hrvatskom narodnom muzeju ( sada u Etnografskom muzeju u Zagrebu) poklonio najznačajniju etnografsku zbirku izvaneuropskih naroda, a vrativši se s 33 godine pokrenuo je obnovu požeških vinograda i ostavio traga u gospodarskom i društvenom životu.

Njegov dnevnik pretvoren je u dvije knjige.

Prvu, objavljena 1891. pod nazivom Dnevnik iz Afrike, napisao je i tiskao njegov prijatelj iz Požege, Julije Kempf, kojeg je Lerman obavještavao o tijeku ekspedicije. Druga knjiga je objavljena 1894. pod nazivom Novi dnevnik iz Afrike.

Lerman je inspirirao dvojicu drugih hrvatskih istraživača Mirka i Stjepana Seljana koji su kartografirali Afriku i Južnu Ameriku početkom 20. stoljeća. Umro je u Kreševu, gdje se još može vidjeti njegov spomenik.

Kormilareva tajna: havariju broda “Tisa” čudom je preživio samo Ante Milin koji je pravu istinu o potonuću odnio u grob

Popis grofa Nugenta: Prije 194 godine jedan Irac stigao je u Hrvatsku i počeo spašavati dvorce od zaborava i propadanja