Ovo su samo neki od epiteta kojima se, kroz različita razdoblja postojanja, nazivao hotelski kompleks Haludovo u Malinskoj na Krku. Njegovo je postojanje obilježilo drugo doba, ono bivše Jugoslavije, a njegovo uništenje privatizacija. Ipak, bio je to prvi resort za Jadranu i mjesto koje je postalo uzor turističke arhitekture.
U vrijeme njegova otvorenja 1971. godine, njegov je vlasnik bio kontroverzni tajkun, Amerikanac Bob Guccione, vlasnik popularnog Penthouse magazina. Okolnosti u tadašnjoj Jugoslaviji na prijelazu iz šezdesetih u sedamdesete godine bile su povoljne.Nekoliko godina ranije, ublažen je vizni režim, a Krk je dobio zračnu luku.
Gradnja Haludova
Stoga gradnja resorta s kockarnicom, gdje bi se na nesvrstanom tlu bivše Jugoslavije bogati i slavni gosti iz cijelog svijeta družili uz kocku, luksuz i Penthouse zečice, činila odličnom. Tako je u početku i bilo, gdje je Haludovo uskoro postalo sinonim za razvratne zabave koje su redom pohodili svi bitniji bogataši i diktatori s istoka i zapada.
Ondašnje novine tako su donosile brojne naslove i s velikim zanimanjem pratile otvorenje i rad hotela Haludovo. Ono je otada postalo prototip i uzor za sve buduće resorte koji su na obalama Jadrana niknuli bitno kasnije- tijekom kasnih devedesetih i prvih desetljeća 21. stoljeća.
U vrijeme svog otvorenja ranih sedamdesetih Haludovo je punilo naslovnice. Kroz koju godinu je ipak zbog spleta raznih nesretnih okolnosti zapalo u poslovne probleme. Sastojke za sva fina jela bilo je teško pronaći i dopremiti u Jugoslaviju. Bilo je i problema s radnom snagom, prvenstveno zečicama.
Od njih se tražilo da, odjevene u izazovne kostime zečica, zabavljaju goste. Iz cijelog se poslovnog pothvata Bob Guccione brzo povukao. Tako je Haludovo ostalo na upravljaju partneru iz Jugoslavije koji je njime, više ili manje uspješno, upravljao sve do privatizacije ranih devedesetih. Jedna loša, a neki bi rekli i koruptivna, poslovna odluka dovele su do situacije u kojoj se Haludovo nalazi danas.
Haludovo danas
U vlasništvu je armenskog poduzetnika koji je od općine Malinska – Dubašnica obnovu Haludova uvjetovao koncesijom na dio obale koji bi tako bio zatvoren. Općina u više navrata na to nije pristala što je dovelo do pat-pozicije u kojoj je Haludovo danas kompleks koji se raspada, nikako ne održava i koje svatko može posjetiti.
Za vrijeme našeg posjeta Haludovu unutar kompleksa smo čak uočili i srnu, što svjedoči koliko je sve obraslo u korov, grmlje, pa i drveće. Ipak naglašavamo kako je posjet opasan jer je sve puno stakla, a gornji se dijelovi betonske konstukcije raspadaju.
Stoga je urušavanje samo pitanje vremena. Ovaj vrijedan spomenik koji je uspješan primjer prožimanja moderne arhitekture s turističkom infrastrukturom nažalost nije zaštićeno kulturno dobro. Upravo to bi bio prvi korak prema rješavanju imovinsko-pravnih odnosa. Posljedično s time i rušenje s jedne strane, odnosno stavljanje u funkciju s druge. Sudbina Haludova, koje danas nazivaju i sramotom Jadrana, još uvijek ostaje nepoznata.
Svojedobno smo o ovom hotelskom kompleksu detaljnije pisali na engleskom jeziku, a cijeli članak možete pročitati na ovoj poveznici.