in ,

Stručnjaci u Zagrebu i Petrinji podijelili iskustva obnove kulturne baštine nakon potresa

Konferencija „Lessons learned through structural renovation of built heritage after earthquakes - Iskustva obnove graditeljske baštine nakon potresa“ / FOTO: MInistarstvo kulture i medija
Konferencija „Lessons learned through structural renovation of built heritage after earthquakes - Iskustva obnove graditeljske baštine nakon potresa“ / FOTO: MInistarstvo kulture i medija

U Zagrebu i Petrinji 30. i 31. listopada održana je konferencija “Lessons learned through structural renovation of built heritage after earthquakes – Iskustva obnove graditeljske baštine nakon potresa” koja je okupila domaće i međunarodne stručnjake iz područja obnove oštećene kulturne baštine.

Događaj je organiziralo Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Hrvatskim centrom za potresno inženjerstvo, a otvorenju su prisustvovali ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek te potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

Ministrica Obuljen Koržinek izrazila je zahvalnost svima koji su radili na obnovi, uključujući konzervatore, arhitekte, inženjere i međunarodne partnere poput UNESCO-a i Svjetske banke. Posebno je istaknula izazove s kojima su se suočavali tijekom pandemije COVID-19 i zatvorenih granica, što je usporilo popis šteta i provođenje hitnih mjera.

Ministrica je također naglasila važnost Fonda solidarnosti Europske unije za omogućavanje obnove te je spomenula kako je Hrvatskoj prvi put odobreno produljenje korištenja sredstava za Zagreb, zbog dviju katastrofa u kratkom vremenskom razmaku.

Potpredsjednik Vlade Branko Bačić također je pohvalio dosadašnji napredak, naglašavajući da su javne zgrade obnovljene te da je cilj završiti obnovu privatne imovine do 2030. godine.

Tijekom konferencije organizirani su i terenski obilasci objekata u Zagrebu i Petrinji, među kojima je i Zagrebačka katedrala, gdje su stručnjaci pružili detaljan uvid u metode konstrukcijske obnove.

Konferencija je omogućila razmjenu znanja o obnovi kulturne baštine i otvorila prostor za buduće suradnje s međunarodnim institucijama u cilju jačanja kapaciteta za djelovanje u kriznim situacijama.

U samo četiri godine nakon potresa, nakon provedbe i nadzora obnove četristotinjak zgrada zaštićenih kao nepokretna kulturna dobra kroz hitne mjere zaštite i projekte konstrukcijske obnove, namjera je bila podjeliti iskustva u području potresnog inženjerstva te očuvanja graditeljske baštine te na jednom mjestu okupiti  građevinske inženjere, arhitekte, konzervatore i povjesničare umjetnosti.

Obnove baštine moguće je pratiti i na ovoj poveznici koja nudi uvid u pojedinačne slučajave i načine obnove. 

Opera Nikola Šubić - Zrinjski FOTO: HNK Zagreb

Postoje opere i postoji Zrinjski – omiljena opera koja je svoju praizvedbu doživjela prije 148 godina