Rovinježi današnju Specijalnu bolnicu za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat” još zovu Špicije, Ospizio Uspeîsio i Luspeîsio čime se zapravo čuva spomen na posljednja desetljeća 19. stoljeća kad u Rovinju počinje gradnja morskog lječilišta za djecu oboljelu od skrofuloze i rahitisa koje se zvalo „Nadvojvotkinja Marija Terezija”
Morsko liječilište
Godina je 1887. i Društvo za podizanje i razvoj morskih lječilišta i prihvatilišta za oboljelu djecu odabire područje poluotoka Punta Mucia s kojeg puca pogled na rovinjsku staru gradsku jezgru. Rovinj je odabran zbog izrazito povoljne klime (srednja godišnja temperatura iznosila je 14,8 °C-zimska 6,8 °C, a ljetna 22,2 °C) koja je omogućavala da mali pacijenti, kao nezaobilazni dio terapije, tijekom cijele godine borave na otvorenom, te zbog blizine željezničke stanice koja je jamčila odličnu prometnu povezanost s Bečom i drugim gradovima Austro-Ugarske Monarhije. U to je vrijeme naime, Rovinj bio povezan željeznicom što danas nije slučaj.
Svečano otvorenje održano je u svibnju 1888. godine uz prisutnost pokroviteljice i zaštitnice nadvojvotkinje Marije Terezije u pratnji supruga nadvojvode Karla Ludviga Habsburga, mlađeg brata austrougarskog cara Franje Josipa I.
Uz stručnost i ustrajnost liječnika boravak na morskom zraku poluotoka Punta Mucia pomogao je liječenju i rehabilitaciji brojne djece koja su u Rovinj stizala iz Beča, ali i lokalne djece iz Istre te ostalih austrijskih gradova, gradova današnje Mađarske, Češke, Rumunjske, Francuske, Rusije, pa i Palestine i Afrike.
Terapija za najmlađe
Ljeti su se mali pacijenti kupali u moru, a zimi u bazenima s toplom morskom vodom. Sva djeca, pa i ona koja se nisu mogla samostalno kretati, i ljeti i zimi boravila su na otvorenom. Ovisno o zdravstvenom stanju sunčala su se u prosjeku dva sata ujutro i dva sata popodne. Obvezna je bila šetnja u pratnji njegovateljica a čije je trajanje određivao liječnik.
Uz gradnju bolnice započelo je i uređenje poluotoka na kojem se nalazi. Kroz godine, u njega su posađene brojne egzotočne biljke i drveće, sve kako bi šetnja uz more s pogledom na Rovinj bila što ugodnija.