Eugen Kvaternik, rođen 31. listopada 1825. u Zagrebu, bio je ključna figura hrvatskog političkog pokreta za samostalnost u 19. stoljeću, poznat kao jedan od osnivača Stranke prava i vođa Rakovičke bune. Bio je čovjek nevjerojatne volje i snažnog uvjerenja u pravo hrvatskog naroda na neovisnost, čiji su ideali i politička aktivnost oblikovali borbu za hrvatsku slobodu i identitet u vremenu austro-ugarske dominacije.
Rani život i politička formacija
Kvaternik je rano pokazao zanimanje za teologiju, studirajući u Senju i Zagrebu, no uskoro se preusmjerio na pravo i pedagogiju u Pešti, diplomiravši 1847. godine. Tih godina, Europa je bila zahvaćena revolucionarnim pokretima, a Kvaternik se svesrdno uključio u političke aktivnosti u Hrvatskoj, vjerujući da narod može postići slobodu samo uz pomoć stranih saveznika.
Tijekom Bachova apsolutizma, zbog svojih pravaških stavova, često je bio napadan i ograničen od strane austrijskih vlasti. Pravo na odvjetničku praksu mu je oduzeto 1857. godine, zbog čega je bio prisiljen napustiti Hrvatsku.
Emigracija i suradnja s europskim revolucionarima
U godinama progonstva, Kvaternik je živio u Rusiji, gdje je dobio rusko državljanstvo u nadi da će pridobiti političku potporu moćnih država. Njegovi politički stavovi i uvjerenja nisu se poklapali s ruskom politikom prema Južnim Slavenima, što ga je potaknulo na daljnje traženje saveznika. Otputovao je u Francusku i Italiju, gdje je 1859. objavio svoje važno djelo na francuskom jeziku, Hrvatska i Talijanska konfederacija (La Croatie et la Confédération italienne). U tom tekstu odbacuje habsburško pravo na hrvatsku krunu, tražeći sjedinjenje hrvatskih zemalja i samostalnu hrvatsku državu.
Njegove ideje za hrvatsku slobodu bile su usmjerene prema europskim revolucionarima poput Garibaldija, Kossutha i češkog disidenta Friča, s kojima je surađivao u cilju protuhabsburške borbe. U nadi da će dobiti podršku za svoje ideje, Kvaternik je pokušao zadobiti i simpatije Vatikana, čime je njegova politička aktivnost poprimila međunarodne razmjere.
Povratak u Hrvatsku i političko djelovanje
Kvaternik se vratio u Hrvatsku 1860. godine, a već 1861. godine izabran je za zastupnika u Hrvatskom saboru. Zajedno s Antom Starčevićem, Kvaternik je izložio temeljni program Stranke prava, koja se zalagala za potpuno sjedinjenje Hrvatske i njeno državno pravo unutar Habsburške monarhije. Ovakav politički stav nailazio je na žestok otpor, zbog čega je Kvaternik bio ponovno prognan 1862. godine.
Unatoč preprekama, nastavio je borbu za hrvatsku neovisnost iz progonstva. Pisao je spis Hrvatski glavničar 1863., u kojem je iznio ekonomske postavke za buduću hrvatsku državu, a 1864. godine sastavio je Promemoriju kao politički manifest upućen poljskoj revolucionarnoj vladi. Godine 1867. bio je amnestiran, čime mu je napokon bio dopušten povratak u domovinu.
Rakovička buna i tragičan kraj
Kvaternik je 1871. godine stao na čelo Rakovičke bune, revolucionarnog ustanka čiji je cilj bio osloboditi Hrvatsku od austrijske i mađarske vlasti. Buna je bila planirana kao narodna pobuna u području Rakovice, a Kvaternik je osnovao Privremenu narodnu hrvatsku vladu s ministrima za unutrašnje poslove, vojsku i financije. Nažalost, buna je bila brzo ugušena, a Kvaternik i njegovi sljedbenici izgubili su živote.
Iako nije uspio ostvariti svoje revolucionarne ciljeve, Kvaternikov idealizam i neprestana borba za hrvatsku samostalnost ostali su inspiracija za buduće generacije hrvatskih domoljuba. Njegov doprinos hrvatskom pravaštvu i političkoj misli ostaje jedno od ključnih nasljeđa u povijesti borbe za hrvatsku neovisnost.