in ,

Dosta im je fora balavog Đure: mještani Vrane sami su počeli čistiti grad hrvatskih kraljeva

FOTO: Blaga & misterije

U mjestu Vrana kod Pakoštana započela je akcija čišćenja ruševina Vrane – tamošnjeg starog grada i jednog od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj. Poznat je po templarima, a u njemu su se svojevremeno čuvali simboli vlasti hrvatskih kraljeva – kruna i žezlo, kojima se do danas gubi svaki trag.

Stari grad Vrana se nalazi uz glavnu cestu, preko puta Maškovića Hana, još jedne velebne građevine sagrađene u vrijeme Osmanlija. Han je ipak priča za sebe, o čemu smo već pisali. Međutim, i on je dugo vremena ležao potpuno zaboravljen, zarastao u korov i šikaru, baš kao i Vrana.

Kada smo institucije pitali kako je moguće da jedan tako važan lokalitet poput Vrane odaje takvo jadno stanje, dobili smo različite odgovore, koje ćemo uskoro objaviti u odvojenom članku.

Ruševine starog grada Vrana / FOTO: Blaga & misterije
Ruševine Vrane / FOTO: Blaga & misterije

U svojoj bogatoj i dugoj povijesti Vrana je bila sjedište moći. Između ostalih, njome su upravljali templari, a nakon njih i ivanovci. Više o povijesti Vrane moguće je pročitati u ranijim člancima, gdje smo već izvještavali o njezinom jadnom stanju.

Inicijativa mještana Vrane

Vrana je tako stajala sa strane, jedno vrijeme i uz improvizirano smetlište. Naočigled je propadala dok su ju nemilice gutali guštik i drača. Sve dok se mještani tijekom listopada 2024. nisu sami organizirali i krenuli u akciju raščišćavanje Vrane. Ciljaju ukloniti korov i šikaru te tako učiniti Vranu dostupnom i sigurnom za posjet, ali i pokazati koliko je ona uistinu bila monumentalna i dobro utvrđena. Ipak je tu riječ o ruševinama hrvatskog kraljevskog grada koje zaslužuju doličnu prezentaciju i promociju.

Ruševine starog grada Vrana / FOTO: Blaga & misterije
Ruševine Vrane / FOTO: Blaga & misterije

Vrana se prvi puta spominje u 9. stoljeću kao posjed na kojem se nalazi benediktinski samostan. U 11. stoljeću kralj Dmitar Zvonimir papi je ustupio posjed Vranu. Time je ona postala prva stalna papinska rezidencija na istočnom Jadranu.

Posjed Vrana / FOTO: A.M., Blaga & misterije
Posjed Vrana / FOTO: A.M., Blaga & misterije

Akcija čišćenja je, kako izvještava Diadora, počela organizacijom samih mještana koji su prepoznali iznimnu važnost ovog lokaliteta u njihovu neposrednom susjedstvu i počeli uklanjati sramotu.

Ruševine Vrane / FOTO: Blaga & misterije

“Polako čistimo i skupljamo se, probat ćemo do zime napraviti što više, a onda na proljeće spremamo akciju i s težim strojevima kako bi se očistio zatrpani opkop. Nadamo se kako će stari grad tako zaživjeti” – opisuje Kristian Šarić za Diodora TV u prilogu koji je moguće pogledati na ovoj poveznici.

Potencijal lokaliteta

Inače, na livadi u neposrednoj blizini Vrane svake se godine održavaju Dani Vitezova vranskih. Radi se o manifestaciji oživljene povijesti koju sredinom kolovoza posjete deseci tisuća posjetitelja sa željom popularizacije tog dijela hrvatske povijesti i narodnih predaja. Živopisno je to i veselo okupljanje u kojem uživaju brojni putnici namjernici, ali i turisti koji ljetuju u okolici. Time je već utrt put za daljnju promociju.

“Naš je stari grad došao na red i nećemo od njega odustati. Samo trebamo odnekud krenuti. Planova ima i prvi je korak čišćenje.” – ispričao je je Kristian Šarić iz Društva za očuvanje kulturne baštine “Vranski prior”, po svemu sudeći inicijatora akcije čišćenja Vrane.

Dani Vitezova vranskih, kolovoz 2022. / FOTO: Blaga & misterije
Dani Vitezova vranskih, kolovoz 2022. / FOTO: Blaga & misterije

Za općinu Pakoštane, kojoj Vrana pripada, tek predstoji potpuna spoznaja punog potencijala oblikovanja svoje turističke ponude prema povijesnoj vrijednosti lokaliteta oko Vranskog jezera, koji uključuje samu Vranu, Maškovića Han, koji je funkcionalan hotel i prezentacijski centar, te obližnje templarsko groblje i pećinu, koja skriva misteriju iz doba Rimljana.

Umjetnički prikaz dvorca Jurjevec, galerija Dvorca Jurjevec FOTO: Ana Novak

Tajna Dvorca Jurjevec: kako je velebno zdanje ucrtano na stare karte izbrisano iz pamćenja sve dok nije obnovljeno zasjalo

Početak obnove skalina uz Jezuite FOTO: Grad Dubrovnik

Počela je obnova slavnih dubrovačkih Skalina uz Jezuite, poznatih po “hodu srama” iz serije Igra prijestolja