Opera Nikola Šubić Zrinjski hrvatskog skladatelja Ivana pl. Zajca slovi kao jedno od najznačajnijih i najvoljenijih djela hrvatske glazbene baštine. Zbog svog dubokog nacionalnog značaja i umjetničke suvremenosti poznata je i kao “narodno djelo”.
Praizvedena 4. studenoga 1876. godine u tadašnjem Narodnom zemaljskom kazalištu u Zagrebu, ova opera još uvijek izaziva divljenje i poštovanje, dokazujući svoju vrijednost generacijama gledatelja. Sam Zajc dirigirao je praizvedbom, a libreto je prema drami njemačkog autora Theodora Körnera Zriny prilagodio hrvatski književnik Hugo Badalić.
Unatoč kritikama na račun glazbenih i libretističkih elemenata, opera Nikola Šubić Zrinjski uspjela je prebroditi sve estetske i povijesne kušnje. Povjesničari glazbe, muzikolozi i kritičari primjećivali su određene manjkavosti, ali ovo djelo ne treba obranu – ono danas govori samo za sebe. Iza svoje povijesne dimenzije, opera donosi priču o časti, hrabrosti i žrtvi, oživljavajući tragični trenutak iz hrvatske prošlosti kada je Nikola Šubić – Zrinski branio Siget od osmanske vojske 1566. godine.
Odjek praizvedbe
Odmah nakon zagrebačke praizvedbe, djelo je odjeknulo diljem zemlje. U riječkim dnevnim novinama La Bilancia, četiri dana nakon premijere, objavljen je prikaz u kojem su Riječani izrazili ponos na svog sugrađanina Zajca, opisavši kako je skladatelj doživio ovacije publike i posebne počasti. Prema izvještajima, predstavnici pjevačkog društva Kolo poklonili su mu krunu s nacionalnim vrpcama, simbolizirajući ponos i nacionalnu zahvalnost za djelo koje je pridonijelo jačanju hrvatskog identiteta i kulturne svijesti.
Opera koja prelazi granice
Nikola Šubić Zrinjski pokazao je izuzetan uspjeh u broju izvedbi i popularnosti kod domaće publike. Do 1992. godine opera je samo u Zagrebu izvedena 609 puta, a na nacionalnoj razini čak 1.317 puta, čime se svrstala među najizvođenija glazbeno-scenska djela u Hrvatskoj. Pjesma “U boj”, koja je postala gotovo himnički simbol borbenog duha, izvodila se i izvan Hrvatske, a posebnu je pažnju privukla u Japanu, gdje ju je 2006. godine u Tokiju izveo japanski muški zbor od tisuću članova.
Značenje opere u današnjem kontekstu
Opera Nikola Šubić Zrinjski traje kao umjetničko djelo koje ne zastarijeva jer svojom glazbom i temom nadilazi povijesne granice. U današnjem vremenu, kada se nacionalne i kulturne vrijednosti često preispituju, ova opera ostaje svijetli primjer borbe za slobodu, dostojanstvo i očuvanje identiteta.
Priča o Zrinskom i opsadi Sigeta u rujnu 1566. godine, u kojoj su junaci svjesno išli u smrt za slobodu svog naroda, i dalje inspirira publiku, podsjećajući na univerzalne vrijednosti hrabrosti i ljubavi prema domovini.
Obilježavanje obljetnice praizvedbe Zajčeve opere podsjeća nas na to koliko su moćni glazba i umjetnost u prenošenju vrijednosti i emocija. U godinama koje dolaze, Nikola Šubić Zrinjski zasigurno će nastaviti obogaćivati hrvatsku kulturnu baštinu, povezujući prošlost, sadašnjost i budućnost jedinstvenim glazbenim jezikom.