Bajkoviti bijeli stvor nalik jelenu ili vitkom konju s elegantnim rogom na čelu pojavljuje se samo jednom na godinu. Ime mu je Jednorog i možete ga vidjeti u Ivanjskoj noći na Svetinjskom bregu između Sigeca i Hlebina.
Iako je čest motiv na staklima brojnih crkvenih stakala i slikarskih platana, u slavenskim usmenim pripovijetkama Jednorog se gotovo ne spominje.
Prema opisu hrvatskog književnika i glumca Vida Baloga onaj koji ugleda Jednoroga, može se pomladiti, barem na jednu noć. Ovaj mit Balog je čuo od slikara Josipa Generalića, sina velikog hrvatskog umjetnika Ivana Generalića.
Balog u svojoj knjizi Hrvatska bajoslovlja piše kako mu je nepoznato na koji je način ova priča došla do Josipa Generalića ali naglašava kako je Ivan Generalić naslikao staklo o toj legendi, koje se čuva u Muzeju naive na Gornjem gradu u Zagrebu.
Svake godine na Ivanje
Između Sigeca i Hlebina postoji uzvisina- Svetinjski breg, na kojem je navodno stajala srednjovjekovna crkva Majke Božje, koju su srušili Turci. Na to bi mjesto svake godine na Ivanje u pola noći dolazio Jednorog koji bi ljude mogao pomladiti.
Jednorog – mitsko biće
O jednorogu se piše već više od 3000 godina od Istočnih do Zapadnih civilizacija. Slovački su radnici 1905. godine, prokopavajući okno u jednom rudniku, otkrili životinjske kosture. Pretpostavljalo se da su to bili ostaci legendarnoga jednoroga, no daljanje istraživanja nisu osigurala dokaze o postojanju jednoroga.
U mitologijama cijeloga svijeta jednorog se opisuje kao bijeli konj s rogom na čelu, čijim tijelom teče srebrna krv. Vjeruje se da onaj tko ubije to veličantveno biće i pije njegovu krv, bit će zauvijek proklet.
Osim toga, vjeruje se da njegova krv spašava čovjeka na umoru, ali spašena osoba je tada osuđena na prokletstvo poluživota. Prah napravljen od njegovoga roga smatra se čudotvornim lijekom za sve bolesti.
Legende kažu da jednorozi žive u dubokim zelenim šumama u blizini nekoga jezera u kojem se ogledaju. Žive usamljeničkim životom, a hrane se nježnim lišćem. Imaju izuzetno snažna kopita koja im omogućuju prelaziti daleke putove i zapreke koje se čine nemogućima za savladati.