in ,

Potopljeni njemački bombarder kod Žirja od propadanja čuva nova zadarska metoda

Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Igor Goić / icua.hr
Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Igor Goić / icua.hr

Stručnjaci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju (MCPA) u Zadru osmislili su i uspješno testirali inovativnu metodu zaštite olupina zrakoplova pod morem.

Tijekom listopada i studenog 2024. godine proveden je pilot projekt kojim je na olupini bombardera Junkers Ju 87, poznatijeg kao „Štuka“, primijenjena katodna zaštita. Ova metoda mogla bi značajno pridonijeti očuvanju podvodne kulturne baštine od propadanja i degradacije.

Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Roko Surić, MCPA
Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Roko Surić, MCPA

Olupina „Štuke“, koja se nalazi južno od otoka Žirja na dubini od 28 metara, srušena je tijekom Drugog svjetskog rata, a prema dostupnim podacima, zrakoplov tipa Ju 87R-2, korišten u talijanskom ratnom zrakoplovstvu, oborila je protuzračna obrana Kraljevine Jugoslavije u travnju 1941. godine.

Iako je motor nestao, trup, krila i rep zrakoplova ostali su relativno dobro očuvani, što čini ovaj nalaz izuzetno vrijednim. Prema nacrtima glavnog inženjera Hermanna Pohlmanna Proizvedeno je tijekom godina ukupno 6.500 “Stuka”,

Katodna zaštita: nova metoda očuvanja podvodnih olupina

Projekt je započeo u svibnju 2024. godine kada su mjerenja pokazala da bi olupina mogla potpuno degradirati za 10 do 15 godina. Kako bi se spriječio gubitak ovog važnog dijela povijesti, tim MCPA-a primijenio je katodnu zaštitu koristeći žrtvovane anode. Mjerenja provedena nakon implementacije pokazala su da metoda uspješno usporava koroziju i sprječava daljnje propadanje.

Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Igor Goić / icua.hr
Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Igor Goić / icua.hr

Ova tehnologija otvara mogućnosti za zaštitu ne samo „Štuke“, već i drugih olupina, čime bi se hrvatska i svjetska podvodna baština očuvala za buduće generacije.

Ronjenje na očuvanim olupinama ne samo da doprinosi očuvanju povijesnog naslijeđa, već i razvoju kulturnog turizma.Štuka kod Žirja inače je atraktivna olupina. Nalazi se na dubini od tridesetak metara što ju čini dostupnom.

Zloglasne „Štuke“

Junkers Ju 87 „Štuka“ (njem. Sturzkampfflugzeug – obrušivač) bio je jedan od najprepoznatljivijih njemačkih bombardera Drugog svjetskog rata, poznat po svom karakterističnom zvuku tijekom obrušavanja na ciljeve koji je bio i pojačan sirenama. Imao je prepoznatljiva krila oblika galeba i bio simbol psihološkog ratovanja, često korišten za zastrašivanje građana.

Talijanski Ju 87
Talijanski Ju 87

Njegova sposobnost preciznog bombardiranja i specifična konstrukcija učinili su ga ključnim elementom njemačke zračne moći u ranoj fazi rata, dok je kasnije potisnut zbog svoje ranjivosti na napade lovaca na bombardere

Pilot projekt zaštite „Štuke“ kod otoka Žirja predstavlja značajan korak u očuvanju povijesnih olupina pod morem i očuvanju kulturne baštine za buduće generacije.

Obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama FOTO: HINA / MKM

Zavirite u obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama, jedan od najljepših u istočnoj Hrvatskoj