in ,

Šok i obnova: Kako je Veliki potres iz 1880. transformirao Zagreb

Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.
Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.

Veliki potres u Zagrebu 1880. godine jedan je od najvažnijih i najdramatičnijih događaja u povijesti grada. Ovaj katastrofalni događaj ne samo da je uzrokovao značajne materijalne štete, već je utjecao i na kulturni i urbanistički razvoj Zagreba. Potres, koji je pogodio Zagreb 9. studenoga 1880., bio je snažan podsjetnik na prirodne opasnosti u regiji te je potaknuo izgradnju i modernizaciju grada na dotad nezabilježen način.

Potres i razmjere štete

Potres je pogodio Zagreb 9. studenoga 1880. godine u jutarnjim satima, točnije u 7:33. Epicentar potresa nalazio se nedaleko od Zagreba, a magnituda je procijenjena na 6,3 prema Richterovoj ljestvici, što ga svrstava u kategoriju snažnih potresa. Potres se osjetio ne samo u Zagrebu nego i u širem području, a bio je praćen nizom naknadnih udara koji su dodatno oštetili već nestabilne građevine.

Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.
Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.

U Zagrebu, potres je uzrokovao veliku materijalnu štetu. Mnoge su građevine, posebno one starije i slabije izgrađene, bile ozbiljno oštećene ili potpuno uništene. Najviše su stradale kuće u staroj gradskoj jezgri, Gornjem gradu, kao i neka od tada već povijesnih zdanja.

U trenutku udara katedrala svetog Stjepana (danas Zagrebačka katedrala) pretrpjela je velika oštećenja, uključujući urušavanje dijela zvonika i oštećenja na glavnom brodu. Oštećenja na katedrali bila su toliko ozbiljna da su zahtijevala gotovo potpunu obnovu.

Unutrašnjost zagrebačke katedrale nakon potresa

Građani Zagreba, šokirani razmjerima uništenja, neko su vrijeme živjeli u strahu od novih potresa i posljedica urušenih zgrada.

Društvene posljedice i reakcije građana

Potres iz 1880. godine duboko je pogodio stanovništvo Zagreba. Mnogi su ostali bez domova, dok su drugi živjeli u strahu od mogućih novih udara. Na mjestima poput današnjeg Trga bana Jelačića podizani su privremeni objekti i skloništa za one koji su ostali bez svojih domova. U danima nakon potresa, građani su uglavnom boravili na otvorenom prostoru, jer su se bojali vraćanja u nestabilne kuće. Osim materijalnih gubitaka, potres je izazvao veliki emocionalni šok i promijenio svakodnevni život stanovnika Zagreba na duže vrijeme.

Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.
Veliki potres u Zagrebu, Fotografija Ivana Standla.

Ovaj je događaj potaknuo i solidarnost među građanima, kao i pomoć iz drugih dijelova Hrvatske i Austro-Ugarske Monarhije. Ubrzo su prikupljene donacije i sredstva za obnovu, a vlasti su se angažirale u sanaciji grada.

Obnova i urbanistički razvoj Zagreba

Katastrofa iz 1880. postala je svojevrsna prilika za modernizaciju Zagreba. Potres je pokazao da su mnoge građevine bile neprikladne za seizmički aktivno područje. Gradske vlasti, pod vodstvom tadašnjeg gradonačelnika Gjure Deželića i uz podršku stručnjaka, započele su veliku obnovu Zagreba. Inženjeri i arhitekti iz cijele Europe uključili su se u proces obnove, a mnoga su oštećena zdanja izgrađena u novom, modernijem stilu.

Branko Šenoa / Stara katedrala

Jedan od najvažnijih koraka u obnovi bila je obnova Zagrebačke katedrale, za koju je angažiran poznati arhitekt Hermann Bollé. Bollé je obnovio katedralu u neogotičkom stilu, koji je uključivao nove, više zvonike koji i danas dominiraju siluetom grada. Katedrala je nakon obnove postala simbol ponovnog rođenja Zagreba i jedan od najvažnijih spomenika hrvatske kulturne baštine.

“Unutrašnjost zagrebačke katedrale, nakon potresa” (Hinko Krapek, 1880.). Iz fundusa Hrvatskog povijesnog muzeja

Obnova Zagreba nakon potresa također je bila prilika za urbanističko preuređenje grada, koje je uključivalo proširenje gradskih ulica, gradnju novih stambenih i javnih zgrada te unapređenje infrastrukture. Ovaj proces transformirao je Zagreb u moderniji, europski grad, što je bio veliki iskorak u odnosu na njegov izgled i organizaciju prije potresa.

Dugoročne posljedice i značaj potresa iz 1880.

Veliki potres u Zagrebu 1880. godine imao je dugoročne posljedice ne samo na izgled grada, već i na njegovo društvo i kulturu. Potres je podsjetio Zagrepčane na potrebu za boljim urbanističkim planiranjem i sigurnijom gradnjom u seizmički osjetljivom području. Osim toga, događaj je potaknuo dolazak brojnih arhitekata i inženjera koji su u Zagreb donijeli moderne europske ideje i stilove, čime su ubrzali modernizaciju grada.

Danas, više od stoljeća kasnije, potres iz 1880. i dalje se spominje kao jedan od ključnih trenutaka u povijesti Zagreba. Njegove posljedice i danas su vidljive u strukturi i izgledu grada, kao i u svijesti o potrebi za pažljivom i sigurnom gradnjom u seizmički aktivnim područjima

Konferencija „Lessons learned through structural renovation of built heritage after earthquakes - Iskustva obnove graditeljske baštine nakon potresa“ / FOTO: MInistarstvo kulture i medija

Stručnjaci u Zagrebu i Petrinji podijelili iskustva obnove kulturne baštine nakon potresa

FOTO: Ravnateljstvo civilne zaštite MUP RH

Održana simulacijska vježba spašavanja kulturnih dobara u slučaju katastrofa