“Desetljećima pričaju o mostu, a brod je još tu” – česta je doskočica skelara koji svakodnevno upravljaju nekom od 23 aktivne skele. One i danas prometuju Savom, Dravom i Murom, spajajući tako riječne obale kao što se to radilo stoljećima prije.
Skele na Savi, Dravi i Muri
Tradicionalno zvane i brod, skele su plovila za prijevoz ljudi, životinja, vozila i robe s jedne na drugu obalu rijeke. Na rijekama kontinentalne Hrvatske postoje od barem 1. stoljeća prije Krista, gdje se način prijevoza kroz vrijeme u bitnom nije promijenio. Iz tog je razloga i nedavno prihvaćena inicijativa po kojoj je tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj proglašeno kulturnim dobrom Hrvatske.
Skela se inače između dvije riječne obale pokreće pričvršćena za razapeto čelično uže koristeći snagu vodenoga toka. Prije je korišten debeli konop. Upravlja se kormilom, a put traje svega nekoliko minuta.
Riječne skele u Hrvatskoj
U Hrvatskom registru brodova registrirane su 23 aktivne skele na tri rijeke: Savi, Dravi i Muri. Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj tisućljetna su baština koja je oduvijek bila važan i neophodan čimbenik života lokalnih zajednica uz rijeke, kao i važno prometno sredstvo svih ostalih putnika.
Potreba i atrakcija
To se ogleda i u činjenici da u Hrvatskoj i dalje postoje aktivne skele. Ovo govori u prilog njihovoj vitalnosti unatoč brojnim suvremenim promjenama prijevoza. Proglašenje skela nematerijalnim kulturnom dobrom koncesionarima koji njima upravljaju i općinama gdje se nalaze olakšat će prijave na različite fondove Europske unije za njihovu obnovu, održavanje i promociju. Ipak su današnje skele podjednako lokalna potreba koliko i atrakcija za sve koji dožive vožnju s obale na obalu.
Ovaj sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.