in

Duboko u šumi, gdje svjetlo uzmiče pred sjenom, stoluje Lešij, taj šumski duh koji čuva životinje i otima žene

Ilustracija /

On nema sjenu i krv mu je plava, lijeva cipela mu je na desnoj nozi a kožuh u koji je umotan zakopčava na pogrešnoj strani. Duge i zelene brade,  gospodar je šuma i zvjeri a njegovo stado podjednako čine jeleni, košute i zečevi koje u miru čuvaju vukovi i risovi.

Ime mu je Lešij i šumski je duh starih Slavena. I samo njegovo ime poznavatelju govori da je povezan sa šumama jer les na staroslavenskom znači šuma.

U Rusiji ga zovu lješi, a poznata su i imena ljesovik, lešak, lesnoj i lisun. Žena mu se zvala lešačaha, lesoviha ili lešiha. U Češkoj, Moravi, Slovačkoj i Sloveniji poznata je pojava šumskih ljudi (lesni lide, lesni mužove).

Ilustracija

Narodi vjeruju kako je naklonjen pastirima i čuva im stoku, a istovremeno štiti i divlje životinje što ga postavlja u poziciju medijatora odnosa između domaćih i divljih životinja.

Još jedno vjerovanje kazuje kako pojam Lešij ne označava jedno već skupinu bića koja upravljajui žive u svakoj većoj šumi. Ponekad otimaju  lijepe žene i odvode ih u svoje kolibe prekrivene krznom. Često tjeraju djevojke da oko njih plešu kolo.

Crekvina možda nikad nije bila sagrađena do kraja, niti je poznato tko ju je gradio, no znamo da je trebala biti najveća crkva na ovoj strani Jadrana

Tu podno Plešivice skrio se Oršić, dvor koji je svakojakih intriga vidio a danas stoji po strani sanjajući prošlost i čekajući budućnost