in ,

Nekadašnji ponos karizmatičnog grofa, dvorac Opeka, obnovljen je i spreman za obrazovnu misiju

Nakon tri godine intenzivne obnove, dvorac Opeka, smješten u Vinici nedaleko od Varaždina, zablistao je u novom ruhu. Nakon što je stoljećima svjedočio raznim povijesnim previranjima, uskoro će otvoriti svoja vrata kao sjedište modernog i suvremeno opremljenog Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi.

Banka biljnih gena

Njegova obnova i revitalizacija povijesnog arboretuma, koja je u pripremi, pretvaraju ovaj kompleks u jedinstvenu obrazovnu, kulturnu i turističku destinaciju Hrvatske.

U dvorcu je tako sada smješten učenički dom sa smještajem za 40 učenika i nastavnika. Dvorac nudi i četiri specijalizirane učionice za hortikulturu i floristiku, kao i laboratorije za analizu kakvoće tla, vina, meda i ulja. Poseban prostor zauzima i Banka biljnih gena, osmišljena za očuvanje starih vrsta cvijeća i biljaka.

Dvorac Opeka tijekom obnove / FOTO: MKM
Dvorac Opeka tijekom obnove / FOTO: MKM

Podrum dvorca dom je vinskog praktikuma i kušaonice, dok multimedijalna konferencijska dvorana na gornjim katovima pruža prostor za kulturna i obrazovna događanja. Prvo od njih početkom rujna bila je i svečana sjednica skupštine Varaždinske županije, vlasnika dvorca.

Dvorac Opeka u zimu 2024. godine prije otvorenja FOTO: Anđelko Stričak / via Facebook
Dvorac Opeka u zimu 2024. godine prije otvorenja FOTO: Anđelko Stričak / via Facebook

Obnovom dvorca Opeka započela je i revitalizacija čuvenog arboretuma, jedinstvenog u ovom dijelu Europe. Arboretum, koji se prostire na čak 64 hektara, dom je rijetkim vrstama crnogorice i bjelogorice, uključujući impozantne hrastove, lipe, jasene i crvene bukve. Park je oblikovan još sredinom 19. stoljeća od strane grofova Bombellesa, koji su u njega unosili egzotične vrste drveća iz cijeloga svijeta, pretvarajući ga tako u simbol moći i bogatstva.

Sjaj Bombellesa

Dvorac Opeka sagrađen je u drugoj polovici 17. stoljeća u baroknom stilu. Tijekom 19. stoljeća postao je dom obitelji Bombelles, koja ga je pretvorila u središte plemićkog života. Grof Josip Bombelles, jedan od najpoznatijih vlasnika, bio je pionir automobilizma i kinematografije u Hrvatskoj.

Josip Bombelles

Njegov stric bio je u srodstvu s austrijskim carevima, a obitelj Bombelles poznata je po očuvanju visokog društvenog statusa. Josip Bombelles posjedovao je značajan broj dionica prvog hrvatskog filmskog poduzeća “Croatia” te sudjelovao u osnivanju kinematografije u Zagrebu. U jednoj je zgodi tako sa spisateljicom Marijom Jurić-Zagorkom snimio film “Grička vještica” koji se i danas smatra izgubljenim.

Od slavne prošlosti do zanemarivanja

Nakon Drugog svjetskog rata, obitelj Bombelles bila je prisiljena napustiti dvorac. Josip Bombelles u to je vrijeme bio upleten u visoke diplomatske igre koje se nisu svidjele ustaškom režimu. Priveden je i odveden u Jasenovac gdje je, prema dostupnim informacijama, umro 1942. godine.

Njegov je dvorac nacionaliziran te je korišten u razne svrhe. Osim za školu i učenički dom kratkotrajno je poslužio i kao lovačka rezidencija Josipa Broza Tita. NIzozemska je Vlada pak, nakon pada socijalizma, obeštetila obitelj Bombelles koja, unatoč glasinama, nikada nije tražila povrat dvorca Opeka.

Tijekom desetljeća, zbog nedostatka sredstava, dvorac je zapušten. Iako je 1969. bio predložen za restauraciju, ona se nije dogodila. Kroz silna desetljeća propadanja, dvorac Opeka je zarastao, stropovi i krovovi su se urušili. I

Istraživači portala Blaga & misterije u ruševnom stanju posjetili su ga više puta. Svaki puta je djelovao nestvarno – ruševina dvorca okruženog prekrasnim i zaraslim arboretumom bila je snažna i podjednako tužna.

Njegova konačna obnova, završena 2024. godine, označava povratak dvorca na kulturnu kartu Hrvatske. S otvorenjem Regionalnog centra kompetentnosti, Opeka je spremna za novu ulogu, kao oživljena točka na povijesnoj i turističkoj karti Hrvatske.

Što blagdan svete Lucije ima sa stolcem s kojeg se prokazuju vještice na polnoćki?

Vizura Zagreba u jesen 2024. godine / FOTO: AM

Što donosi novi zakon o kulturnim dobrima RH?