in ,

Zavirite u obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama, jedan od najljepših u istočnoj Hrvatskoj

Obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama FOTO: HINA / MKM
Obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama FOTO: HINA / MKM

Nakon višegodišnje i zahtjevne obnove, kompleks Dvorca Pejačević u Našicama svečano je otvorio svoja vrata u novom sjaju, potvrđujući status jednog od najvažnijih i najljepših dvoraca u istočnoj Hrvatskoj. Središte obnove činili su Veliki i Mali dvorac, koji sada nude bogate sadržaje od kulturne i obrazovne važnosti.

Povijest dvorca

Dvorac Pejačević jedan je od najvažnijih primjera historicističke arhitekture u Hrvatskoj. Povijest kompleksa seže u početak 19. stoljeća, kada je izgrađen kao jednostavnija kasnobarokna građevina, dok je današnji izgled dobio sredinom 19. stoljeća, tijekom obnove prema nacrtima uglednog arhitekta Ferenca Storna starijeg. Tada su dodane bočne kule, izgrađen je reprezentativni ulazni trijem, a unutrašnjost je obogaćena brojnim arhitektonskim detaljima i raskošnim salonima. Posebno se ističu Crveni salon, nekada ukrašen tapetama s grbom obitelji Pejačević, te Glazbeni salon koji simbolizira bogatu glazbenu povijest dvorca.

Foto: Dvorac Pejačević u Našicama prije obnove / ©Blaga&misterije

Obitelj Pejačević bila je jedna od najistaknutijih plemićkih obitelji u Hrvatskoj. Naselili su Našice 1734. godine kada je barun Josip Pejačević kupio posjed. Tijekom 19. i početkom 20. stoljeća, Pejačevići su dali velik doprinos kulturnom i političkom životu Hrvatske. Najpoznatija članica obitelji, skladateljica Dora Pejačević, ostavila je neizbrisiv trag u hrvatskoj i europskoj glazbi. Njezina djela danas se izvode diljem svijeta, a glazbena škola u obnovljenom Malom dvorcu nosi njezino ime – Osnovna glazbena škola „Kontesa Dora”.

Kulturno i obrazovno središte

Veliki Dvorac sada je dom Zavičajnog muzeja Našice, koji čuva dragocjene zbirke vezane uz povijest obitelji Pejačević i grada Našica. Muzej nudi povratak u vrijeme kada su Pejačevići bili na vrhuncu moći, s posebnim naglaskom na život na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Izložbeni prostori prikazuju autentične artefakte i dokumente koji svjedoče o bogatom nasljeđu ove obitelji.

Obnovljeni Mali dvorac postao je centar glazbene i medijske djelatnosti. Uz glazbenu školu, tu djeluje i Radio Našice, čime se nastavlja tradicija kulturne i informativne uloge dvorca. Prostor vile Gröeger, koji je također obnovljen, sada služi potrebama Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Našice te Središnje knjižnice Slovaka, dodatno obogaćujući kulturni život grada.

Obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama FOTO: HINA / MKM
Obnovljeni dvorac Pejačević u Našicama FOTO: HINA / MKM

Ministrica kulture i medija, dr. sc. Nina Obuljen Koržinek, naglasila je kako je obnova ovog kompleksa iznimno važna za hrvatsku kulturnu baštinu:„Dvorac Pejačević postat će centar interdisciplinarnog dijaloga, obrazovanja i zabave, s velikim turističkim potencijalom“, istaknula je ministrica. Očekuje se da će dvorac postati nezaobilazno mjesto za ljubitelje povijesti, umjetnosti i kulture.

Perivoj – povijesni dragulj

Dvorac Pejačević okružen je prekrasnim perivojem, koji je sredinom 19. stoljeća oblikovan u engleskom pejzažnom stilu. Kasnije su dodani i francuski elementi, stvarajući jedinstvenu kombinaciju stilova. Perivoj je zaštićen kao spomenik prirode još od 1949. godine i predstavlja jedan od najljepših povijesnih parkova u Hrvatskoj, s bogatom botaničkom i dendrološkom vrijednošću.

Obnova uz podršku Europske unije

Cjelovita obnova, vrijedna gotovo 100 milijuna kuna, velikim dijelom financirana sredstvima Europske unije, revitalizirala je kulturnu baštinu i osigurala infrastrukturni razvoj. Projekt je proveden uz stručnu suradnju Konzervatorskog odjela u Osijeku, čime su očuvani autentični povijesni elementi dvorca.

Dvorac Pejačević u Našicama sada je simbol kulturnog ponosa i svjedok bogate prošlosti, ali i moderni prostor koji spaja umjetnost, obrazovanje i turizam.

Pogledajte program Dana Marije Jurić Zagorke 2024 koji su počeli u Zagrebu

Fotografije iz projekta katodne zaštite Štuke Foto: Igor Goić / icua.hr

Potopljeni njemački bombarder kod Žirja od propadanja čuva nova zadarska metoda