in

Šuplje pečenje je metoda pripreme zbog koje su uzvanicima od pogleda na dobro ispečenu životinju rasle zazubice

Vincenco Campi-Cucina

Gledajući srednjovjekovne slike ljudi koji blaguju, jedan detalj upada u oči; pečene životinje ponuđene uzvanicima su cijele, ispunjene i dominiraju stolom. Kako je postignut takav efekt volumena? Recept je zapravo bio jako jednostavan.

Iznutrice, meso i kosti bilo je nužno pažljivo izvaditi iz životinje tako da se koža ne ošteti. Pri ovom, trebalo je paziti i da se ne slome kosti kako se životinja ne bi raspala prije vremena.

 

Tako izvađeni sadržaj potom se usitnio, pomiješao s brašnom i jajima te vratio u kožu koja se potom kuhala ili pekla. Pečenje je potom servirano na velikom metalnom pladnju uz jabuke, i doneseno na banket.

Iz praktičnih razloga, danas običaj donošenja cijele životinje na stol više nije toliko prisutan, no u prošlosti je trenutak unošenja bio poseban događaj koji je nerijetko prethodio zdravici.

Na ovaj je način bilo vrlo omiljeno spremanje divlje svinje, kojoj su se u glavu umjesto očiju stavljala dva tvrdo kuhana jaja.

Pripremljeni na ovaj način, na stolovima su se tako nerijetko nalazili i pauni ili fazani  koji su se servirali ponovo obloženi svim svojim šarenim perjem što je bio posebno mukotrpan posao.

Jurjevsko groblje danas je mirno, sneno i pomalo zaboravljeno, a bilo je najveće u Zagrebu i svjedočilo prolasku povijesti

Salenjaci: danas mitska zakuska koje je krijepila i branitelje starog grada Siska